Posted on

Results, Replays and Highlights: World Cup Cyclocross Round 1 – Waterloo, Wisconsin

The Telenet UCI Cyclocross World Cup kicked off yesterday evening in Waterloo Wisconsin at the Trek CX Cup event.

Both the Elite Men and Women’s races proved to be super fast and exciting with the dry conditions resulting in elbow to elbow action…

We know lots of you missed the race or were unable to watch live so below you can find a full re-run of the Elite Mens race, via Cycling Games Youtube, and Highlights of both races courtesy of the UCI Channel.

Full results can be found below.

Full Replay:

Elite Men

Elite Women

Highlights:

Elite Men

Elite Women

Results:

Elite Men

# Rider Name (Country) Team Result
1 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 01:02:49
2 Wout Van Aert (Bel) 00:00:34
3 Laurens Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservic 00:00:51
4 Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea Lions 00:00:54
5 Daan Soete (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 00:00:55
6 Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions 00:01:08
7 Eli Iserbyt (Bel) Marlux – Bingoal 00:01:14
8 Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions 00:01:27
9 Tim Merlier (Bel) 00:01:36
10 Michael Boroš (Cze) Creafin Tüv Sud 00:01:44
10 Michael Boroš (Cze) 01:04:33
11 Steve Chainel (Fra) 01:04:43
12 Kevin Pauwels (Bel) 01:04:53
13 Diether Sweeck (Bel) 01:05:13
14 Matthieu Boulo (Fra) 01:05:19
15 Tom Meeusen (Bel) 01:05:24
16 Thijs Aerts (Bel) 01:05:31
17 Jens Adams (Bel) 01:05:36
18 Lars Van Der Haar (Ned) 01:05:56
19 Fabien Canal (Fra) 01:06:01
20 Nicolas Cleppe (Bel) 01:06:05
21 Stan Godrie (Ned) 01:06:13
22 Kerry Werner (USA) 01:06:18
23 Curtis White (USA) 01:06:20
24 Sieben Wouters (Ned) 01:06:21
25 Cody Kaiser (USA) 01:06:44
26 James Driscoll (USA) 01:06:52
27 Ian Field (GBr) 01:07:02
28 Anthony Clark (USA) 01:07:07
29 Michael Van Den Ham (Can) 01:07:41
30 Tobin Ortenblad (USA) 01:07:42
31 Allen Krughoff (USA) 01:07:45
32 Eric Thompson (USA) 01:07:59
33 Bjorn Selander (USA) 01:08:06
34 Alois Falenta (Fra) 01:08:14
35 Gunnar Holmgren (Can) 01:08:16
36 Grant Ellwood (USA) 01:08:40
37 Lance Haidet (USA) 01:08:46
38 Eric Brunner (USA) 01:09:02
39 Jack Kisseberth (USA) 01:10:04
40 Craig Richey (Can)
41 Trevor O’donnell (Can)
42 Garry Millburn (Aus)
43 Isaac Niles (Can)
44 Jarno Trey (Est)
DNF Michael Vanthourenhout (Bel)
DNF Justin Lindine (USA)
DNF Stephen Hyde (USA)
DNF Andrew Dillman (USA)

Elite Women

# Rider Name (Country) Team Result
1 Marianne Vos (Ned) WaowDeals Pro Cycling 00:48:42
2 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing 00:00:04
3 Katerina Nash (Cze) Clif Pro Team 00:00:27
4 Evie Richards (GBr) Trek Fatory Racing 00:00:39
5 Loes Sels (Bel) Crelan-Charles 00:01:16
6 Ellen van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 00:01:38
7 Maud Kaptheijns (Ned) Crelan-Charles 00:01:49
8 Sofia Gomez-villafane (USA) Pivot/Maxxis pb Stans/DNA Cycling 00:01:53
9 Inge Van der heijden (Ned) 00:01:57
10 Sanne Cant (Bel) Corendon-Circus 00:01:58
11 Fleur Nagengast (Ned) Telenet Fidea Lions 00:02:00
12 Sophie De Boer (Ned) Parkhotel-Valkenburg 00:02:08
13 Crystal Anthony (USA) 00:02:12
14 Clara Honsinger (USA) 00:02:23
15 Sunny Gilbert (USA) 00:02:24
16 Eva Lechner (Ita) 00:02:28
17 Caroline Mani (Fra) 00:02:40
18 Samantha Runnels (USA) 00:02:47
19 Kaitlin Keough (USA) 00:02:55
20 Helen Wyman (GBr) 00:03:18
21 Elle Anderson (USA) 00:03:35
22 Arley Kemmerer (USA) 00:03:37
23 Manon Bakker (Ned) 00:04:03
24 Rebecca Fahringer (USA) 00:04:12
25 Lily Williams (USA) 00:04:33
26 Alicia Franck (Bel) 00:04:40
27 Emma Swartz (USA) 00:04:55
28 Geerte Hoeke (Ned) 00:05:05
29 Natalie Redmond (Aus) 00:05:07
30 Courtenay Mcfadden (USA) 00:05:13
31 Jennifer Malik (USA) 00:05:20
32 Cassandra Maximenko (USA) 00:05:33
33 Kim Hurst (NZl) 00:05:41
34 Amanda Nauman (USA) 00:06:15
35 Axelle Bellaert (Bel) 00:06:33
36 Fiona Morris (Aus) 00:08:22
37 Dana Gilligan (Can)
38 Siobhan Kelly (Can)
39 Maria Larkin (Irl)
DNF Katherine Compton (USA)
DNF Maghalie Rochette (Can)